Tęcza ze względu na swoją niezwykłą kolorystykę tworzy fantastyczne zjawisko optyczne. Wielobarwny łuk utworzony z koloru pomarańczowego, czerwonego, indygo, niebieskiego, żółtego, zielonego i fioletowego to dzieło sztuki namalowane przez naturę. Bogactwo tych kolorów pozwala nam na dowolną kombinację tworzenia nowych barw i ich odcieni. Kolory mają istotny wpływ na nasze samopoczucie, emocje i zachowanie.

Od wielu lat, biel była odcieniem wyboru dla osób, które chciały, aby ich dom wyglądał stylowo i przytulnie. Wszystko, od ścian po ozdobne detale były białe z niewielką ilością kolorów. Biel oznacza czystość i pasuje do każdego projektu. Kolor ma korzystny wpływ na nasze emocje, działa wyciszająco, uspakaja.

Delikatna różowa kolorystyka byłaby idealną aranżacją do pokoju dziecięcego. Łagodna barwa wydobywa delikatne, wesołe tony. To „bukiet” różowych kwiatów, który wyraża ciepło, radość i uśmiech. Podobnie jak czerwień jest kolorem miłości. Symbolizuje wdzięk i urok.

Ściana w kolorze ciemnej wody jeziora z niebieskimi akcentami zapewni bardzo elegancki efekt. Stwarza wrażenie orzeźwienia, lekkiego chłodu, ma wpływ na harmonię i spokój pomieszczenia. Korzystnie wpływa na stres.

Kolor niebiesko-turkusowy jest niezwykle nowoczesny. Ten żywy kolor działa kojąco, poprawia skupienie, nastrój, ma wpływ na kreatywność, często wykorzystywany w działalności biznesowej może być również hitem domu.

Kolor niebieski jest kojarzony z zaufaniem i uczciwością. Kolor ciszy, relaksu, spokoju, koncentracji. Przywodzi nam na myśl błękit nieba, spokojnych wód oceanu czy jezior.

Bardziej odważną barwą są odcienie złota. Ten kolor znakomicie współpracuje z prawie każdym wystrojem i kolorystyką w zależności od gustu. Kolor ten sprawdza się w przestronnych i doświetlonych pomieszczeniach, choć nie jest to regułą. Świetne efekty daje połączenie złota z bielą i odcieniami szarości. Złoto ociepla wnętrze, prezentuje się elegancko i subtelnie. Połączenie złota z pastelowymi barwami daje doskonały efekt wnętrz przytulnych i wytwornych. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji przy zastosowaniu tego koloru, gdyż brak umiaru sprawi, że pomieszczenie stanie się symbolem nowobogactwa i kiczu.

Szary jest kolorem kompromisu kolorem, który dobrze komponuje się z nowoczesnym umeblowaniem i dekoracjami. Przy odpowiednim doborze dodatków i kolorów otrzymamy eleganckie i przytulne wnętrze. Szarość i jego odcienie w połączeniu z cytryną, fioletem, czerwienią czy turkusem ożywia, przestrzeń nadając, oryginalny charakter wnętrz.

Zieleń, kolor wiosny, często wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Jasne odcienie zieleni to delikatność i ciepło, to spokój i harmonia. Ciemna zieleń to elegancja i tajemniczość. Butelkowa zieleń to jeden z najmodniejszych kolorów, który zestawiony z odpowiednimi dodatkami daje aranżacje bardzo efektowną, szykowną. Ciemna zieleń królowała w latach 80. i 90. Pamiętajmy jednak, by ostrożnie dobierać dodatki, które w zestawieniu z zielenią rozjaśnią wnętrze.

Czarny to kolor dla ludzi lubiących eksperymentować, ludzi pewnych siebie. Ma wiele zastosowań i tworzy kontrast dla innych barw. Daje korzystny efekt w połączeniu z bielą i srebrem. Kolor czarny jest kolorem elegancji, jednak inaczej prezentuje się na sukience a inaczej na ścianie pokoju dziecięcego lub sypialni. Kolor częściej wykorzystywany jako akcent stylizacji niż kolor na ścianę.
Pomarańczowy to kolor bardzo często stosowany w pokojach biurowych, lokalach gastronomicznych, salonach i małych pokoikach dziecięcych. Pomarańczowy jest kolorem ładu, ciepła, energii i optymizmu, symbolizuje aktywność, z sukcesem łączy się z kolorami kontrastującymi o różnych tonacjach. Przykładem może być połączenie koloru pomarańczowego i jego odcieni, z fioletem, z niebieskim, z biało-czarnym, z kolorem miodu lub złotym.

Żółty to ciepło, siła, bogactwo, kolor przyjazny, radosny, relaksujący, symbol światła. Sprawdza się we wnętrzach o małym natężeniu światła, pomieszczeniach od wschodu i północy. Stanowi kontrast do niebieskiego, czarnego i szarego, dopełnia się z kolorem pomarańczowym, czerwonym i zielonym.

Brąz i jego odcienie to ponadczasowy kolor, który można dostosować do większości stylów. Naturalne odcienie pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Dobrze współpracuje ze światłem, dając w efekcie wygodną, przytulną i komfortową przestrzeń. Ściany w kolorze brązu są eleganckim tłem dla wszelkich kolorowych akcentów. Brąz w różnych odcieniach to spokój, relaks, wyciszenie.
Czerwony to kolor „pierwszej wstęgi” tęczy, przeznaczony dla osób lubiących eksperymentować, osób odważnych. Czerwień jest kolorem życia, piękna, sił witalnych, ale także skrajnych uczuć. Udowodniono, że czerwień jest najsilniej pobudzającym kolorem mającym wpływ na psychikę człowieka. Sprawdza się w pomieszczeniach, w których panuje ruch np. korytarzu, holu czy kuchni. W mieszkaniach raczej unika się malowania wszystkich ścian w kolorze czerwonym. Elegancki efekt uzyskujemy, malując tylko jedną ze ścian. Odpowiednia kolorystyka pozostałych ścian powinna dawać efekt harmonii i komfortu.
Żółte lub czerwone poduszki na niebieskiej kanapie, lub brązowe ramki do zdjęć wiszące na zielonej ścianie zachwycają stylizacją i oryginalnością. Tonacje czerwonego, ciemnoniebieskiego, ciemnozielonego podkreślają piękno wnętrz i akcentują elegancki charakter aranżacji.

Kolory jako dodatki sprawiają, że smutne i depresyjne przestrzenie zyskują harmonię i spokój. Eksperymentowanie z kolorem może być miłą zabawą, której efektem jest ciekawa aranżacja wnętrza, modernizacja przestrzeni. Odważne kolory przyciągają wzrok, emanują pewnością siebie, sprawiają, że odczuwamy radość, nadają projektowi przede wszystkim klimat i styl. Kolorystyka powinna być odzwierciedleniem naszej osobowości. Barwa to nie tylko energia, to również środowisko zen „spokojny umysł”, koncentracja.

Dodaj komentarz