Kto wyobraża sobie dom, w którym nie ma ani jednego lustra? Czy poranna toaleta byłaby w ogóle wykonalna? To mogłoby być trudne zadanie. Z drugiej strony, co nam po lustrze, które nie zostało dobrze oświetlone? Nie chodzi tylko o lustro łazienkowe, chociaż w tym przypadku oświetlenie jest bardzo istotne. Mówimy tutaj o wszystkich lustrach w domu. Czy to w sypialni, czy w przedpokoju. Jeśli mają spełniać swoje funkcje, muszą zostać odpowiednio oświetlone.

https://lumigo.pl/rodzaj/lampy-nad-lustro/

Po pierwsze… Lustro powinno być oświetlone równomiernie

Nie możesz dopuścić do tego, by światło padało na nie nierównomiernie. To ważne szczególnie jeśli chodzi o lustro, przy którym wykonujesz poranną toaletę lub poranny makijaż. Równomierne oświetlenie sprawia, że twarz w całości wygląda tak samo. To zniweluje ryzyko niewłaściwego naniesienia makijażu i efektu tak zwanych plam. Jeśli lustro będzie oświetlone nierównomiernie, różne odcienie skóry będziesz próbować zamaskować, co ostatecznie przyniesie zgubny efekt.

Po drugie… kolor światła

Ważne jest to, by kolory wyglądały jak najbardziej naturalnie. W końcu nie chcielibyśmy, aby lustro zakłamywało barwy naszej garderoby czy kolor skóry. Dlatego planując oświetlenie lustra należy postawić na chłodną barwę światła, jak najbliższą naturalnemu oświetleniu. Barwa światła mierzona jest za pomocą Kalwinów, ta wykorzystana przy lustrze powinna mieć ona ok. 4000K– 5000K.
Bardzo ważny jest również wskaźnik RA, czyli wskaźnik oddawania barw. Jego maksymalna wartość to 100. Oznacza ona doskonałe odwzorowanie kolorów. W przypadku oświetlenia lustra, wskaźnik ten powinien wynosić minimum 80, ale im więcej tym lepiej. To zagwarantuje nam, że obraz, który widzimy w lustrze jest realny pod każdym względem.

Po trzecie…oprawa

Wbrew pozorom to bardzo ważny aspekt, na który należy zwrócić uwagę nie tylko ze względu na estetykę lustra, ale przede wszystkim na naszą wygodę. Lustro bowiem ma to do siebie, że odbija światło. W takim przypadku oprawa, która da punktowe, nierozproszone światło, najzwyczajniej nas oślepi, odbijając promienie w lustrze. Tutaj potrzebne są oprawy, które dokładnie oświetlą lustro, ale światłem rozproszonym. Odpowiednie do tego są lampy z oprawami z mlecznego szkła, ten materiał doskonale sprawdza się wykorzystywany do oświetlenia powierzchni lakierowanych i szklanych. Może to być na przykład kinkiet Padova Astro Lighting, Tube Astro Lighting lub Belgravia Astro Lighting.
Innym sposobem jest zamontowanie lamp sufitowych skierowanych w kierunku lustra. Tutaj jednak równie ważne jest to, by oprawy dawały światło rozproszone. Punktowe nie oświetli lustra, a tylko nas oślepi. W takim przypadku doskonale sprawdzają się domowe reflektory, takie jak Ascoli Astro Lighting lub Aqua Astro Lighting.

Po czwarte… jak zamontować lampy

Dobrze, jeśli lampy są zawieszone tuż nad lustrem, ok. 5 – 10 cm od oprawy lub symetrycznie po obu jego stronach. To pozwoli na jego dokładne oświetlenie bez ryzyka, że zasłonimy źródło światła swoim ciałem. Jeśli zdecydujesz się na montaż boczny, umieść lampy mniej więcej na wysokości oczu, zazwyczaj jest to ok. 160 cm nad podłogą.

Po piąte… pamiętaj o wilgotnych warunkach

Ten punkt dotyczy wyłącznie luster zamontowanych w łazienkach. Pamiętaj o tym, że zazwyczaj są one montowane nad umywalkami, a to wiąże się z ciągłym ryzykiem ochlapania i wilgocią, której nie sposób uniknąć w łazience. Takie warunki mogą zaszkodzić niektórym oprawom świetlnym. Właśnie dlatego wybieraj tylko te dostosowane do wilgotnych warunków. Przy zakupie sprawdź wskaźnik IP, który informuje nas o odporności lampy na czynniki zewnętrzne, właśnie takie, jak wilgoć. Lampy przeznaczone do łazienek powinny posiadać wskaźnik IP44, wtedy możemy być pewni, że wilgoć nie w żaden sposób nie wpłynie na jakość oświetlenia. https://lumigo.pl/