Jak zacząć trenować? 5 porad, które ułatwią ćwiczenia siłowe
Wielu znanych naukowców traktuje swoje ciało jako narzędzie do transportowania mózgu. Podejście tłumaczyć można jedynie niedoborem czasu na rozwój organizmu, bo przecież ruch w znaczący sposób wpływa na poprawę produktywności, koncentracji; rozwój myślenia przestrzennego czy na zapamiętywanie. Ma on ścisłe powiązanie z inteligencją i efektywnością pracy mózgu oraz samopoczuciem. Wdrożenie w treningowy reżim może stać się przyjemnością, ale tylko pod kilkoma warunkami.
Jesteś zdeterminowany by „wziąć się za siebie”? Zgubiłeś brzuch, ale znalazł się na kolanach ? Niedzielne poranki bywają trudne, tak samo jak wejście po schodach? A może pracujesz za biurkiem? Jeśli tak, ten poradnik posłuży przede wszystkim Tobie.
Pamiętaj, odrobina aktywności fizycznej jest potrzebna nam wszystkim, bez względu na typ posiadanej sylwetki bo każdą z nich da się zaniedbać. Oto główne zasady!
Odrzuć złudne przekonania
W natłoku obowiązków, możesz przeznaczyć na ćwiczenia nawet 4 minuty dziennie wybierając program interwałowy – np. o nazwie tabata. Jeśli zdecydujesz się na kalistenike – trening na własnym ciężarze ciała – nie potrzebujesz sprzętu – zamontuj drążek, wykorzystaj kant fotela, krzesła i podłogę by trenować pompki w różnych wariantach, rozmaite podciągnięcia, a także ćwiczenia na brzuch i dolne partie ciała. Dla wiążących przyszłość z siłownią to świetna zaprawa. Jeśli masz ograniczony budżet, trenerów personalnych mogą zastąpić aplikacje mobilne – np. Madbarz. com. Trening można ustalić samodzielnie przy minimalnym kompendium wiedzy, wymagana jest szczypta kreatywności. Nie obawiaj się również drwin gdy wyjdziesz trenować z bardziej zaawansowanymi kompanami. Dzisiejsi eksperci od ćwiczeń siłowych w większości stawiali pierwsze kroki jako domorośli atleci. Niezbędny jest otwarty umysł i…
Wizja. Kreuj wizje
To pierwsze stadium metamorfozy. Idealne wyobrażenie własnej kondycji to chyba najlepsza możliwa motywacja. Zdjęcia spektakularnych zmian sylwetki dostępne w internecie nie są mistyfikacją. Możesz osiągnąć cel w przeciągu miesięcy, gdy wykorzystasz umysłową technikę. Uzupełnieniem treningu okazuje się wyobrażanie czynności treningowych przed snem. Trudno w to uwierzyć, ale takie mentalne ćwiczenia dają rezultat. Zanim zaśniesz możliwie najdokładniej wizualizuj sobie zarówno własne ciało, jak i ćwiczenia, które wykonujesz, lub ewolucje, które planujesz wykonać. Technika ta jest stosunkowo nowa, ale wykorzystywana przez gwiazdy sportu najwyższej klasy. Kluczowe jest, by w imaginacji wykorzystać jak najwięcej szczegółów zgodnych z rzeczywistością, tzn. znać miejsce, strój, środowisko, własne drobne nawyki itd.
Bądź Spójny
Gdy ściągasz na klasówce, nie będziesz uczciwy w innych aspektach życia. Historia pokazuje, że podobnie nie da się utrzymać formy będąc co sobotę na imprezie. Konkretny styl życia to decyzja, a decyzja to z definicji rezygnacja z pozostałych wariantów. Nie oznacza to jednak rezygnacji z wszelkich
uciech doczesnego życia, grunt to złoty środek i asertywność. Zaplanuj dietę, wiele się poruszaj, zmień nawyki, mów znajomym o swoich założeniach, bo wówczas trudno będzie rezygnować z tych planów. I ciągle podwyższaj poprzeczkę.
Dobrze się nastaw
Popełnianie błędów innych ludzi jest bezsensowne, ale spowodowane brakiem wiedzy amatorów. Traktuj błędy i małe porażki jako naturalną drogę do osiągnięcia celu. By przyśpieszyć rozwój kontaktuj się z lepszymi od siebie i pytaj o wskazówki. Zaskoczysz się ich pozytywnym nastawieniem w stosunku do nowych śmiałków, nawet jeśli poziom kompanów jest bardzo zaawansowany. Korzystaj także z dobrodziejstw internetu. Znajdziesz tu od groma programów treningowych, inspirującej zawartości stron, sklepów ze sprzętem wszelkiej maści, czy forów. Słowem nie bój się uczyć. Bycie początkującym to stan przejściowy.
Walcz ze sobą
Wstawanie o 5 rano by biegać jest trudne, ale tylko od momentu wstania z łóżka. Wschód słońca rekompensuje niewyspanie. W ćwiczeniach siłowych to satysfakcja pcha rozwój na przód i to właśnie efektami pracy powinieneś się chwalić. Nie zapominaj, że każdy rozwija się indywidualnie, więc konkuruj tylko i wyłącznie ze sobą. Zamiast robić więcej powtórzeń niż koledzy, rób mniej a bardziej skrupulatnie, w pełniejszym zakresie pracy mięśni. Dokładność jest najistotniejsza.
Do dzieła! Wystarczy trochę zapału.