Mimo tego, że od wielu lat informatyka jest zaliczana do najpopularniejszych kierunków studiów, w dalszym ciągu słyszymy o niewystarczającej liczbie specjalistów. Dlatego warto, aby osoby, które widzą się w tej dziedzinie, wzięły pod uwagę nauczenie się zawodu programisty. Dlaczego? Ile zarabia taki ekspert? Co musi umieć?

Kim jest programista?

Programista jest ekspertem, który zajmuje się tworzeniem programów i aplikacji. Nie jest jednak tak, że każdy taki specjalista umie to samo. Języków programowania jest wiele i w zależności od tego, jaki projekt jest realizowany, potrzebna może być do tego zupełnie inna wiedza, inne umiejętności. Najczęściej osiągnięcie danego celu wymaga udziału fachowców specjalizujących się w różnych językach – trudno, aby za całość odpowiadała jedna osoba. Ponadto do tego wszystkiego należy dodać kogoś, kto odpowiada za kwestie związane z grafiką czy z testowaniem efektu pracy programisty.

Najczęściej popularne realizacje są dostępne w różnych formatach. To znaczy, że powstaje aplikacja na smartfony, strona internetowa czy program przeznaczony na komputery. Do każdego projektu najczęściej potrzebna jest grupa różnych specjalistów.

Jeśli zamierzasz zostać programistą, to powinieneś postawić na określony kierunek rozwoju, tzn. ustalić, czym chcesz się zajmować i pod tym kątem zacząć się rozwijać, poznając kolejne rozwiązania. Edukację powinieneś odpowiednio zaplanować – wcześniejsze poznanie danego języka spowoduje, że łatwiej poradzisz sobie z opanowaniem kolejnego, ale musisz wiedzieć, jakie powinny one być, od czego zacząć.

Czy programista musi skończyć studia informatyczne?

Informatyka należy do najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. W 2020 roku ponad 33 tys. absolwentów liceum planowało się na nią wybrać. Ten wybór jest oczywiście uzasadniony – pomimo tego, że kierunek od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem, w dalszym ciągu pracodawcy zgłaszają brak wystarczającej liczby specjalistów. Z danych Pekao Analizy i GUS wynika, że w 2021 roku w Polsce brakowało nawet ponad 50 tys. ekspertów IT. Tych braków dotąd nie udało się wyeliminować.

Co ciekawe, sytuację poprawiła pandemia. Wówczas większość specjalistów, którzy pracują przy komputerze, mogła wykonywać swoje obowiązki zdalnie. Tym samym firmy dorosły do tego, że mogą zatrudniać ekspertów bez względu na to, gdzie oni mieszkają – znaczenie mają tylko ich umiejętności i nadzór nad realizowaniem przez nich pracy.

Czy zatem programista potrzebuje studiów informatycznych? Teoretycznie nie ma konieczności zdobycia tytułu magistra, ale wtedy taka osoba musi sobie sama opracować ścieżkę rozwoju i nią podążać. Musi wiedzieć, czego chce i kształcić się w tym kierunku. Na pewno minusem studiów jest podejmowanie wszystkich tematów powiązanych z tym zawodem, również takich, które mogą Cię nie interesować. Jeśli sam zajmiesz się swoim rozwojem, to masz możliwość uczenia się wyłącznie takich zagadnień, w których chcesz się realizować.

Programista – od jakich języków zacząć naukę?

Interesuje Cię programowanie? Praca tego typu może przynosić wysokie zarobki, ale najpierw musisz zdobyć wiedzę i doświadczenie. Wykładnią języków, które powinieneś opanować, niech będą oferty pracy, które znajdziesz w sieci. Bardzo często trafiasz na takie, w których wymagane są Java, C# czy JavaScript. Jeśli planujesz samodzielnie nauczyć się programowania, to zwróć uwagę, jak jest realizowany program na studiach – to podpowiedź, od jakich języków zacząć. Na uczelniach najczęściej zaczyna się od C lub C++. W przypadku gdy zamierzasz uczyć się sam, postaw najpierw na języki z prostą składnią, np. Python, Java, JavaScript. Często programiści sięgają na początek po PHP, które możesz doskonale znać ze stron WWW. To technologia, która już lata temu była skazywana na wymarcie, ale w praktyce w dalszym ciągu jest najpopularniejsza, jeśli chodzi o budowanie witryn WWW. Kiedy poświęcisz jednemu językowi kilka miesięcy, to wtedy łatwiej Ci będzie z kolejnymi, trudniejszymi, a poza tym będziesz wiedzieć, czy to język odpowiedni dla Ciebie.

Zatem – najpierw języki, które są łatwiejsze, a następnie bardziej zaawansowane. Doświadczenie zdobyte na początku nauki ułatwi poznawanie kolejnych.

Ile zarabia programista?

Jeśli chcesz znaleźć aktualne dane, to sprawdź, na jakie zarobki może liczyć aktualnie np. programista Python według aktualnych ofert w serwisie pracy GoWork. Stawki mogą się różnić w zależności od tego, kto jest pracodawcą, gdzie znajduje się siedziba firmy i do jakiego projektu jest potrzebny specjalista. Według analizy No Fluff Jobs tacy eksperci mogą liczyć na następujące wynagrodzenie:

  • 16 proc. zarabia poniżej 4 tys.
  • Co trzeci badany zarabia od 4 do 8 tys. netto.
  • Ponad 20 proc. osiąga powyżej 8 tys. do 12 tys.
  • 13 proc. ma zarobki pomiędzy 12 a 16 tys.
  • 13 proc. zarabia powyżej 16 tys.

Wysokość wynagrodzenia zależy od doświadczenia programisty. Z raportu możesz dowiedzieć się, ile zarabia programista w zależności od tego doświadczenia i rodzaju umowy, jaką ma. To znaczy – czy wykonuje obowiązki na podstawie umowy o pracę, czy wystawia pracodawcy fakturę. I tak:

  • Junior może zarobić 6355 zł brutto na umowie o pracę i 7204 zł netto, jeśli rozlicza się za pomocą faktury.
  • Mid otrzymuje przeciętnie odpowiednio 11 240 zł i 13 694 zł. Mid to specjalista o większej wiedzy i doświadczeniu niż junior, ale mniejszymi niż senior.
  • Senior zarobi średnio odpowiednio 16 133 zł i 18 717 zł.

Najwyższe zarobki uzyskasz w dużych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Gdańsk. Na atrakcyjne wynagrodzenie można liczyć również w Katowicach. Wpływ na pensje mają także specjalizacje. Wysokie wynagrodzenie otrzymają programiści Python, Java i Ruby. Nie jesteś zadowolony ze swojej wypłaty? Obecnie zdecydowana większość ofert pracy dla programistów mówi o możliwości całkowitej lub częściowej pracy zdalnej. Tak więc nie jesteś ograniczony wyłącznie do firm z Twojej okolicy. Możesz pracować dla podmiotów z całej Polski, a w zasadzie – z całego świata.