Ogrzać dostatecznie dom podczas zimy, aby było w nim przyjemnie, to kłopot niejednej polskiej rodziny. Dom, który jest użytkowany od dawna można również przerobić na bardziej energooszczędny. Lecz, gdy jest on dopiero w planach, to warto od razu postawić na dom pasywny. Dom pasywny, dom ekologiczny, czy dom energooszczędny znaczy to samo. Czyli zbudowanie go taką metodą i przy użyciu takich materiałów, aby zatrzymywał wewnątrz ciepło podczas, gdy na dworze ściska mróz, sypie śnieg i hula wiatr.
Domy pasywne wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi w zimie. Jak i w lecie nie przepuszczają ciepła z zewnątrz do wnętrza domu. Gdy na dworze trudno złapać oddech i żar leje się z nieba w domu panuje przyjemny chłód i można odpocząć. Oszczędności z posiadania domu energooszczędnego pozyskuje się podczas miesięcy zimowych, gdyż znacznie zminimalizowane zostaje zużycie energii.
W budowlach energooszczędnych dużą część energii pozyskuje się w sposób pasywny, czyli bierny dzięki promieniowaniu słonecznemu. Z podkreśleniem słów „dużą cześć energii”, gdyż samo ogrzewanie słoneczne nie wystarczy. Niezbędne jest dogrzanie domu jeszcze inną metodą. Mogą to być grzejniki lub ogrzewanie podłogowe. Bardzo ważną rolę w zatrzymaniu ciepła w domu spełniają też szczelne drzwi i okna. Gdyż poprzez nieszczelne otwory dom traci wiele wewnętrznego ciepła. Współczesne okna wyposażone w kilka komór i w kilka szyb są zdecydowanie energooszczędne. Gdy do tego dojdą solidne drzwi nieprzepuszczające zimna podczas zimy, to mamy szansę na ciepły dom i na sporą oszczędności pieniędzy.
Wiadomo, że dom pasywny charakteryzuje się niskim zapotrzebowaniem na energię. I dlatego warto podczas budowy zainwestować w energooszczędność, bo wraz z użytkowaniem to się zwróci i jeszcze zaprocentuje. Koszt budowy domu pasywnego w Polsce wynosi od 10 do 20 procent więcej w stosunku do budowy standardowej. Lecz, gdy chcemy budować dom ekologiczny, to możemy liczyć na dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które wynosi nawet do 50 tysięcy zł. Jest to zachęta dla wielu osób, które każdego roku coraz liczniej podejmują się budowy domu ekologicznego mając na uwadze własne dobro, jak i nie zatruwanie środowiska naturalnego.
Dom ekologiczny jest ciepły, bo ma on prostą konstrukcję opartą na planie kwadratu lub prostokąta. Domy energooszczędne pozbawione są balkonów i tarasów. Te ostatnie są możliwe do postawienia jednak muszą być dobudowane na osobnych konstrukcjach. A wszystko dlatego, aby nie chłodziły ścian budynku. W budowie energooszczędnej ważny jest również dach, który zazwyczaj jest jednospadowy lub dwuspadowy, albo całkiem płaski. Im mniejszy będzie stosunek powierzchni dachu do całego budynku, tym mniejsze będzie tracenie energii cieplnej. Bardzo ważna w utrzymaniu ciepła wewnątrz domu jest odpowiednia izolacja. I dlatego ściany i dach muszą ją posiadać. Do izolacji służy wełna mineralna, styropian, wełna drzewna, celuloza.
Dom pasywny powinien być zbudowany tak, aby wszystkie pomieszczenia, na których nam najbardziej zależy, aby były ciepłe znalazły się od strony południowej. Powód jest łatwy do odgadnięcia, gdyż jest tam więcej światła i południowa strona jest zawsze cieplejsza. Dlatego warto zaprojektować po tej stronie sypialnie, salon i łazienkę. Kuchnia ze swej natury jest ciepła, to może znaleźć się po przeciwnej stronie podobnie, jak jadalnia, czy spiżarnia, składzik, toaleta.